لباس کردی

سفارش لباس کردی

09104323348

لباس کردی از مردان تا زنان متفاوت است و از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. برخی می گویند با نگاه کردن به لباس کردی می توان فهمید اهل کدام منطقه است.

لباس سنتی زنانه کردی


لباس سنتی زنان کردستان از لباس های بسیار رنگارنگ تشکیل شده است. معمولاً یک لباس یا لباس مجلسی بلند پوشیده می شود که روی آن یک ژاکت یا جلیقه پوشیده می شود. کمربندهای رنگارنگ و همچنین شلوارهای رنگارنگ گنجانده شده است.کفش های سنتی برای زنان کرد نیز رنگارنگ است و ممکن است با مهره یا سنگ های قیمتی گلدوزی شود.

در طول سال ها این سبک احتمالاً به دلیل مذهب تغییر کرده است. امروزه زنان مسن‌تر رنگ‌های تیره‌تر و کم‌رنگ‌تر می‌پوشند، در حالی که زنان و دختران جوان کرد لباس‌ها و لباس‌های سنتی با رنگ‌های روشن را به تن می‌کنند.

زیورآلات رایج است و همه خانم ها صرف نظر از سن و سال، زیورآلات جزئی از پوششان است.  مخصوصاً زنان مسن‌تر صاحب جواهرات گران‌تری بودند، به‌ویژه اگر جهیزیه زیادی از خانواده شوهرش به او داده شده باشد.

در برهه ای از زمان، کیفیت و کمیت جواهرات یک زن حاکی از موقعیت اجتماعی آنها بود. امروزه این امر کاملاً صادق نیست، اما ممکن است در برخی از جوامع سنتی کردستان اعمال شود.

لباس سنتی کردی در فرهنگ مدرن


لباس سنتی کردی به طور فزاینده ای در فرهنگ مدرن امروزی در حال از بین رفتن است. کردها لباس کشور میزبان خود را پذیرفته اند و همچنین به استقبال لباس و فرهنگ غربی معروف هستند.

در ایران، زنان کرد از لباس سنتی اسلامی استفاده می‌کنند که نشان می‌دهد پارچه‌ای روی لباس پوشیده شود و حجابی که موها را می‌پوشاند.

در ترکیه سکولار بودن حکومت باعث ممنوعیت حجاب در دانشگاه ها و مشاغل دولتی شد. البته در مورد این ممنوعیت اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما بر نحوه پوشش زنان کرد تأثیر گذاشته است.

سفارش لباس کردی

09104323348
NARSIA

طراحی سایت :

شرکت ره وب
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت مزون محبوب محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.